Motocykle to pasja wielu osób na świecie, dlatego nie ma się co dziwić, że nadal mamy wiele osób, które rozpoczynają swoją pasję i chcą mieć swój wyjątkowy jednoślad. Sprawa nie jest jednak taka prosta, by wybrać ten jeden najlepszy, który nam konkretnie będzie najlepiej odpowiadał. Możliwości tutaj nie brakuje, ponieważ rynek motocykli jest nie mniej barwny niż samochodowy i dlatego każdy może szukać na nim idealnego pojazdu pod kątem swoich potrzeb. Idealnego pojazdu nie ma ponieważ każdy ma inne oczekiwania, inne potrzeby i co innego będzie mu się podobało od strony estetycznej. Dlatego te kwestie muszą zostać odpowiednio rozważone i trzeba się zastanowić jaki pojazd konkretnie dla nas będzie najlepszy. Dlatego w tym wpisie musimy się zastanowić nad tym jakie kwestie są istotne przy wyborze pierwszego motocyklu. Jak powinno się dokonać takiego wyboru w sposób racjonalny biorąc pod uwagę te wszystkie istotne kwestie z tym związane.

Pierwszy motocykl- szybki czy elegancki?

Motocykle jakie są dostępne w sprzedaży to przede wszystkim takie pojazdy, które między sobą znacząco się różnią pod kątem stylu. Niektóre z nich to duże maszyny takie jak cruisery a niektóre obłożone plastikiem szybkie pojazdy zwane właśnie jako ścigacze. Wśród młodych osób istnieje przekonanie, że to właśnie takie ścigacze będą zawsze najlepszym wyborem i świetnie się sprawdzą. Prędkość jest takim elementem, który budzi najwięcej emocji u młodych i dlatego takie motocykle starają się wybierać. Osoby dojrzalsze widzą w motocyklach coś innego, sięgają raczej po klasykę, modele, które są bardzo dostojne, duże, prezentują się niezwykle dostojnie, mają wiele elementów chromowanych, odkrytą komorę silnika. Nie generują one tak dużej prędkości, ale właśnie ich walory estetyczne są dla użytkowników najważniejsze.

Sięgając po motocykl zastanówmy się jakie mamy wobec niego oczekiwania i do czego może nam służyć. Trzeba pamiętać, że są miłośnicy motoryzacji, którzy na motocyklach są w stanie pokonywać tysiące kilometrów i rzeczywiście czują się w nich doskonale. Ale są również takie osoby, które wybierają motocykl wyłącznie dla krótkich, szybkich sekwencji po okolicznych drogach. To duża różnica i trzeba się zastanowić jaki ten wybór będzie dla nas najlepszy. Warto pamiętać, że na tą chwilę mamy motocykle właśnie w formie ścigaczy i one funkcjonują jako te szybkie, nie nadające się do jazdy turystycznej oraz takie pojazdy, które pojawiają się właśnie jako motocykle turystyczne, które są zdecydowanie bardziej rozbudowane, mają możliwość podłączenia bocznego siedzenia czy też dodatkowych bagażników, które umożliwią zabaranie większej ilości toreb. Najważniejsze to zastanowić się nad tym jaki motocykl potrzebujemy od strony praktycznej i w jakiej formie będziemy go wykorzystywać. Dobrze będzie rozważyć sobie czy dla nas najważniejsza jest duża moc pojazdu czy możemy chcemy się raczej zdecydować na estetykę i pod tym kątem wybieramy pojazd.

Ważne umiejętności – tylko dzięki nimi będziemy bezpieczni

Nie można zapominać o tym, że przy pierwszym motocyklu musimy także zastanowić się jakie mamy umiejętności, gdy chodzi o jazdę motocyklem i na

co tak naprawdę będzie nas stać. Wiele młodych osób wybiera mocny szybki pojazd, a potem zupełnie sobie na nim nie radzi. To znaczący błąd i często prowadzi do wypadków. Pierwszy motocykl raczej nie powinien mieć zbyt pojemnego i mocnego silnika. Jeśli jesteśmy kierowcami samochodów a motocykle wyłącznie są nam znane z kursu prawa jazdy kategorii A to musimy pamiętać, że poruszanie się nimi jest zupełnie inne i nie będzie taką prostą sprawą. Jesteśmy na otwartej przestrzeni mamy pojazd lżejszy i jednocześnie dużo trudniejszy do utrzymania w ryzach przy dużych prędkościach. Dlatego pamiętajmy o tym, że bardzo ważne będzie bezpieczeństwo na motocyklu i także przy wyborze pierwszego motocykla musimy brać pod uwagę tą kwestię bezpieczeństwa zastanawiając się czy na danym motocyklu sobie poradzimy.

Kwestia ceny

Nie można zapominać o tym, że za motocykl będzie trzeba również zapłacić. Tak więc rozważnie sobie kwestii związanych między innymi z kosztami zakupu a potem utrzymania takiego motocykla są bardzo ważne i musimy je brać pod uwagę. Dodatkowo warto się również zastanowić nad kwestią tego czy ma być to motocykl nowy czy używany. Oczywiście dobrze byłoby kupować zupełnie nowe pojazdy, ale one generują wysoki wydatek, dlatego możliwe, że lepszym wyborem będzie sprzęt używany, ale tutaj przy zakupie musimy być bardzo czujni, by nie dać się nabrać na jakiś marny jakościowo sprzęt. trzeba sprawdzić doskonale stan techniczny motocykla nim zdecydujemy się na zakup. Powinniśmy zobaczyć jak wyglądają newralgiczne elementy pojazdu, czy będziemy na tym motocyklu bezpieczni. To sprawa kluczowa i jeśli o niej zapomnimy może się niestety okazać, że pojazd szybko zacznie się psuć.