Jak zdobyć prawo jazdy na motocykl?

Kategorie prawa jazdy na motocykl

Trzeba tylko spełnić określone w przepisach warunki, o czym później. Ogólnie prawo jazdy na motocykl dzieli się na następujące kategorie: AM, A1, A2 i A. AM uprawnia do kierowania motorowerami i lekkimi quadami. A1 odnosi się do motocyklu o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 oraz stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg. A2 to kategoria obejmująca motocykle o mocy silnika nieprzekraczającej 35 kW oraz stosunku mocy do masy własnej motocykla nie większym niż 0,2 kW/kg. Ostatnia kategoria, czyli A uprawnia natomiast do kierowania wszystkimi rodzajami motocykli.

Wymagane dokumenty

Zanim zgłosisz się do szkoły jazdy, musisz przygotować odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim potrzebujesz zaświadczenia od uprawnionego lekarza, który potwierdzi, że nie ma przeciwwskazań, abyś kierował pojazdem. Następnie pamiętaj o zdjęciu lewego półprofilu z odkrytym lewym uchem o wielkości 3,5×4,5 cm. Jeśli masz już jakieś prawo jazdy – konieczna będzie ich kopia. A jeśli jesteś osobą niepełnoletnią – potrzebujesz zgody pisemnej rodziców. Z tym wszystkich możesz udać się do właściwego Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta i tam założyć Profil Kandydata Na Kierowcę, co nie jest tożsame z zapisaniem się na kurs. Na otrzymanie profilu, zwanego w skrócie PKK, niekiedy czeka się dość długo. I dopiero po jego otrzymaniu można wreszcie zapisać się na sam kurs.

Wymagania dotyczące kategorii

Każde prawo jazdy rządzi się poniekąd swoimi prawami. Dotyczy to między innymi wieku, w jakim można zapisać się na kurs, a także liczby godzin.

Jeśli chodzi o kurs AM – ten jest najszybciej dostępny. O uprawnienia do kierowania motorowerem i lekkimi quadami można zacząć ubiegać się na trzy miesiące przed ukończeniem 14 roku życia. Całe szkolenie składa się z 20 godzin, które są równo podzielone na teorię oraz praktykę. W przypadku kategorii A1 trzeba mieć ukończone 16 lat (sam kurs można rozpocząć na trzy miesiące przed 16-tymi urodzinami). Kurs taki obejmuje 30 godzin teorii (w tym cztery godziny z zakresu udzielania pierwszej pomocy) oraz 20 godzin praktyki. Jeśli chodzi o kategorię A2 – tu podczas egzaminu trzeba być osobą pełnoletnią. Sam kurs można jednak zacząć na 3 miesiące przed 18 urodzinami. Liczba godzin teorii i praktyki wygląda tu identycznie, jak w przypadku kursu A1. W tym miejscu należy podkreślić, że mając uprawnienia A2 zdobyte w wieku 18 lat, w wieku lat dwudziestu można podejść do egzaminu na kategorię A. Jeśli jednak wcześniej nie miało się tych uprawnień, uprawnienia do kierowania wszystkimi motocyklami można zdobyć najszybciej w wieku 24 lat. W tym przypadku również trzy miesiące przed urodzinami można rozpocząć kurs, a trwa on łącznie 50 godzin: 30 teorii i 20 praktyki.

Jak wygląda egzamin?

Po odbyciu kursu, przychodzi czas na egzamin. Najpierw odbywa się jego część teoretyczna, podczas której trzeba odpowiedzieć na 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 dotyczących danej kategorii prawa jazdy. Część praktyczna to natomiast wyprowadzenie motocyklu, jego przegląd, wolna i szybka jazda slalomem, ominięcie przeszkody, przejechanie górki, a niekiedy także hamowanie awaryjne. A później? Później wystarczy poczekać na dokument (jeśli egzamin został zdany) i ruszyć w stronę marzeń.